Az 1956-os forradalom ötvenedik évfordulójára
készült, Sínjárók címet viselő játékfilm, Jeli Ferenc forgatókönyve alapján készült. Jeli Ferenc 1991-ig a Magyar Filmgyártó Vállalat Hunnia Stúdiójában rendezőasszisztensként, filmíróként, díszlettervezőként, majd rendezőként dolgozott.
Ő rendezte a Szép halál volt című játékfilmet is, amely a költő, Kazinczy Ferenc fiára, Kazinczy Lajos ezredes tragédiájára emlékezik. A tizenötödik aradi vértanúként emlegetett fiatalembert a szabadságharcot követő megtorlás idején, 1849. október 25-én, az aradi vár sáncárkában kivégezték.
A Sínjárók szintén emberi drámák sorát eleveníti meg, egy festőművész végzetes szerelemét, amely sorsszerűen elkisérte élete során. Az 56-os eseményeket felidéző film cselekményének központi tere a festő
műterme, visszatérő
motivuma pedig egy aktkép. A történet szerint, a festmény a festő fiatalkori alkotása, amely szerelmét ábrázolja. A film
szerepeit Gáspár Tibor, Kubik Anna, Parti Nóra, Szarvas József, Hirtling István, Kaszás Gergő és Gyurkovics Tibor alakította.
Jeli Ferenc filmrendező felkért, hogy fessem meg a képet. Elképzelése szerint, a festményen
a modell mellett szerepelni kell a festőnek is, úgy, hogy az őket alakító színészek
fiatalkori karaktere ha elnagyoltan is, de felismerhető legyen. A kép megformálására pedig a következő instukciókat kaptam, ne legyen stílusokhoz köthető, csak egy fellángolást kell tükröznie, viszont hordozzon fiatal kezdő művészpalántákra jellemző jegyeket. Több vázlatot készítettem, a korszak stílusaira jellemzően, végül a megvalósult képre eset a választás.
Kubik Anna, a film női főszereplője meghökkent a kész kép láttán.
„Te jó ég! Ez a kép anyira hasonlít
rám, hogy más nem teheti ki otthon a falára!"
Parti Nóra és Kubik Anna
Gáspár Tibor
Kubik Anna és Gáspár Tibor